کاغذ به عنوان صفحه‌های انعطاف‌پذیر دارای کاربردهای فراوانی در نوشت افزار، چاپ، بسته بندی، نظافت و برخی از فرآیندهای صنعتی و ساختمانی است. طی سال‌های گذشته به دلیل اهمیت کاربرد کاغذ و مقوا در صنایع مختلف، میزان واردات این کالا به کشور ما افزایش چشمگیری یافته است.

انواع کاغذ وارداتی

در سه ماهه نخست سال 1400 میزان واردات کاغذ ۳۱۳۷ تن کاغذ رول روزنامه به ارزش دو میلیون و ۷۷۸ هزار دلار بوده است. آلمان، امارات، هند، روسیه، ترکیه و مجارستان اصلی‌ترین کشورهایی هستند که کاغذ مورد نیاز ایران را تامین می‌کنند. با توجه به نوع کاربرد مصرفی، کاغذهای وارداتی دارای انواع مختلفی هستند. اما می‌توان گفت کاغذ و مقوای وارداتی کشور شامل انواع ذیل است:

  • چاپ و تحریر
  • روزنامه
  • گرید کپی
  • گلاسه
  • مقوای پشت طوسی
  • مقوای ایندربرد

لازم به ذکر است که طی سال‌های گذشته واردات خمیر کاغذ نیز افزایش یافته است. سیاست‌گذاری‌های کلان انجام شده برای حفاظت از منابع طبیعی باعث شده است تا میزان واردات کاغذ بیشتر از میزان تولید داخلی باشد.

کیهان فراز کاسپین

کیهان فراز کاسپین در سال 1400 برنامه ریزی برای واردات انواع کاغذ چاپ و تحریر، روزنامه، گلاسه، مقوای پشت طوسی و ایندربرد را بر عهده گرفت و این امر موجب واردات حدود 4000 تن کاغذ و مقوا مخصوص انتشارات ها، روزنامه ها و همچنین کارخانه های ساخت دارو و لوازم بهداشتی و آرایشی شد. از اصلی ترین مشتریان ما در این زمینه می توان به اتحادیه تعاونی های ناشران ایران، کانون قلمچی، گاج و سایر انتشارات های بخش خصوصی و همچنین کارتن سازان و جعبه سازان دارویی اشاره کرد.

اهداف شرکت در زمینه انتشارات کاغذ

کتاب خوانی، رشد فرهنگی جامعه و ارتقا سلامت روان مردم؛ چشم انداز بلند مدت و مورد توجه کیهان فراز کاسپین است. در سال ها متمادی و با افزایش مطالب فرهنگی و علاقه مردم به امر کتاب و کتابخوانی نیاز کشور به کاغذ نیز بیشتر شده است. این موضوع به حدی رسیده که در سال های اخیر کمبود کاغذ و مقوای برای انتشارات و روزنامه ها آشکار بوده است. گروه کاسپین با وجود دانش و تجربه خود بار دیگر توانست حدود این مشکل را به حداقل برساند. البته این موضوع تنها مقصود این شرکت نبوده و کوشش بزرگی در راستای سلامت جسمانی جامعه با کمک به کارخانه های تولید کارتن مخصوص داروها و لوازم بهداشتی انجام گردیده است.